Центр оборонних стратегій

Для вступу до НАТО потрібно як дотримання критеріїв, так і солідарність країн-учасниць — Загороднюк

Україна перебуває на шляху до НАТО, однак для вступу до Альянсу потрібно як дотримання необхідних критеріїв, так і солідарність 30 країн-учасниць у цьому питанні.

Про це у ефірі телеканалу “Дом” розповів глава правління Центру оборонних стратегій, міністр оборони України (2019-2020 рр.) Андрій Загороднюк, передає Укрінформ.

За його словами, під час офіційного візиту до України міністр оборони США Ллойд Остін озвучив низку заяв, які не дають приводу засумніватися у підтримці Сполученими Штатами шляху України до НАТО.

“Остін під час візиту повторив той самий наратив, який ми чули від Байдена після саміту НАТО у Брюсселі у червні цього року. Значить, це ми розглядаємо як позитив. Тому що було абсолютно чітко заявлено, що Україну в НАТО бачать”, — зазначив експерт.

Незважаючи на те, що у 2008 році на Бухарестському саміті НАТО Німеччина та Франція висловили сумніви щодо вступу України до НАТО, було підписано підсумкове комюніке про те, що Україна стане членом Альянсу, нагадав керівник правління Центру оборонних стратегій, зазначив він.

“У нас не було ситуації, що просто всі країни НАТО були проти вступу України до Альянсу. У 2008 році лише Німеччина та Франція сказали, що, мовляв, ми поки не бачимо. Проте було підписано комюніке усіма країнами без винятку, тобто повний консенсус. І комюніке говорить про те, що Україна буде членом НАТО. Уже ця заява — сама по собі позитив”, — переконаний Загороднюк.

Він наголосив, що вступ до НАТО — це питання консенсусу всіх 30 членів НАТО, які повинні проявити солідарність у питанні під час голосування, тому дотримання необхідних стандартів не є абсолютною гарантією вступу України до Альянсу.

“Коли у Байдена запитали у червні цього року, коли Україна може вступити до НАТО, відповідь була дуже проста: ми очікуємо, що вона стане членом НАТО, але вона повинна відповідати критеріям. Чи є це гарантією, що ось ми завтра відповідатимемо критеріям і потрапляємо до НАТО? Звісно, ні. Тому що потрапляння до НАТО — це питання консенсусу всіх 30 членів НАТО, які повинні проголосувати “за”. Зокрема такі складні країни, як Франція, Німеччина та ще деякі інші, яких треба ще переконувати”, — деталізував експерт.

Він зауважим, що США не можуть виступити гарантом вступу України до НАТО, оскільки кожна з країн ухвалює самостійне рішення.

“Жоден політик ніколи не візьме на себе відповідальність за рішення Франції або Німеччині. Тобто не буде ні Байден, ні тим паче Остін обіцяти нам членство, якщо це членство не залежить лише від політики Сполучених Штатів. Тому вони дуже всі обережні, тому що вони не хочуть потрапити до ситуації, за якої вони виглядатимуть зовсім недобре. Тому вони це обіцятимуть лише тоді, коли побачать, що консенсус в Альянсі виходить. А над цим потрібно ще працювати”, — пояснив Загороднюк.

Водночас США залишаються одним з основних лобістів українських інтересів, додав він.

“Але США — це дійсно один з основних наших лобістів у НАТО. Це одна з тих країн, яка працює з іншими країнами, та досить їх підштовхує, щоби вони підтримували Україну”, — наголосив ексміністр оборони.

Крім того, Україна повинна виконати умови, необхідні для вступу до НАТО.

“І, звісно, питання нікуди не подінеться. Нам ще треба багато питань вирішити всередині країни. Тобто це ті реформи, які ми обіцяємо зробити й поки що не робимо, або робимо, але не до кінця”, — підсумував Загороднюк.