Новий очільник НАТО: чи пришвидшить Марк Рютте входження України до блоку
- 11.10.2024
- Опубліковано: CDS
- Категорія: Новини
Експерти вважають, що зусилля нинішнього керівника Північноатлантичного альянсу можуть дати кращий результат, ніж його попередника.
Марк Рютте, вступаючи на посаду генсека НАТО заявив, що одним із його пріоритетів буде посилення підтримки України та наближення її до членства у блоці. “Не може бути тривалої безпеки в Європі без сильної незалежної України… Законне місце України — в НАТО”, — наголосив очільник військово-політичного союзу.
Марк Рютте підтримав скасування заборони для України на далекобійні удари по цілях у Росії. Але зауважив, що таке рішення мають ухвалювати союзники, які передають цю зброю. Як може змінитися співпраця НАТО й України з приходом нового керівника?
— НАТО — це не корпорація, де виконавчий директор може щось кардинально змінювати, це альянс 32 країн-членів, — каже директор Центру оборонних стратегій Олександр Хара. — Саме вони визначають позицію блоку щодо України і щодо власної безпеки. Генсек може хіба що формувати порядок денних засідань та стимулювати співпрацю з Україною.
— З одного боку, посада генерального секретаря справді не передбачає якихось імперативних дій, щоби Марк Рютте міг безпосередньо впливати на політику тих чи тих країн, — розповідає виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов. — З другого — не варто применшувати роль генерального секретаря. Рютте — чи не ідеальна фігура на цій посаді. Він як експрем’єр країни (від жовтня 2010-го до липня 2024 року очолював уряд Нідерландів. — Авт.), громадяни якої загинули внаслідок збиття росіянами “Боїнга” рейсу МН17, добре розуміє, що агресія РФ проти України почалася у 2014 році. У нього є персональний мотив покарати Росію через знищення авіалайнера.
— Чого можна сподіватися від Марка Рютте?
О. Леонов:
— Як дипломат він може вирішувати складні питання. Нагадаю, коли Рютте був прем’єр-міністром, то спромігся усупереч результатам референдуму в Нідерландах ратифікувати в парламенті Угоду ЄС про асоціацію з Україною.
Крім того, Марк Рютте — ледь не єдиний з небагатьох старих європейських політиків має дуже добрі стосунки із Джо Байденом та Дональдом Трампом, тобто з демократами і республіканцями. Подейкують, що саме Байден рекомендував Рютте на посаду генсека. Отже, новий генсек може працювати з різними лідерами для того, щоб просувати інтереси Альянсу.
— Чи може він наблизити членство України у блоці?
О. Хара:
— Уже ухвалено рішення щодо того, що Україна колись буде членом НАТО і що ми маємо виконувати взяті на себе зобов’язання в рамках адаптованої Річної національної програми. Тож не бачу підстав говорити, що щось кардинально зміниться. Однак зрозуміло, що Марк Рютте як людина, яка не лише на словах, а й на ділі показала, що справді підтримує Україну, робитиме все можливе, щоб наблизити наше членство у НАТО.
О. Леонов:
— Загалом зусилля нового керівника НАТО можуть дати кращий результат, ніж його попередника. Є інформація, для прикладу, що Марк Рютте вже зустрічався з прем’єром Угорщини Віктором Орбаном і вони домовились про певні умови підтримки України. Мовляв, Орбан не заважатиме планам Альянсу підтримувати Україну, а Альянс не вимагатиме від Угорщини жодних дій на підтримку. Ймовірно, Рютте шукатиме такі ж можливості порозумітися з іншими скептиками. Тому варто очікувати, що політика НАТО щодо України стане більш сконцентрованою і більш цілеспрямованою.
Джерело: Експрес