Центр оборонних стратегій

Щоб зрозуміти, з ким “заграє” Туреччина, треба з’ясувати деталі російських маневрів у морі – Риженко

Росія могла обманним шляхом перевезти ракетні установки із Сирії до Чорного моря. Саме тому не варто звинувачувати Туреччину у подвійній грі, не з’ясувавши деталей, вважає капітан І рангу запасу ВМС України Андрій Риженко. Як повідомлялося, Росія продовжує тримати у Чорному морі кораблі-ракетоносці, які загрожують безпеці України та країнам регіону.

В ефірі телеканалу FREEДОМ Риженко також зазначив, що можливості України сьогодні обмежені протикорабельними системами берегової оборони та необхідно нарощувати інші компоненти захисту та атаки супротивника у морі.

— Чи є якась зброя, якою можна знищувати російські кораблі, котрі постійно запускають ракети по всій території України?

— Тенденція така, що російські війська запускають ракети дедалі рідше. І 24 серпня, у День Незалежності України, не було запущено жодного “Калібру”, що, до речі, дуже цікаво. Навіть по тим цілям, по яких раніше вони стріляли “Калібром”, зараз використовують інші ракети.

Справді, вони стріляють в основному з південного берега Криму, а стартові позиції знаходяться на зовнішньому рейді порту Севастополь, з мису Фіолент.

На заході від Криму зазвичай стоять ракетні кораблі з радянською зброєю, якою вони можуть перехопити якісь надводні цілі. Але це не ракети “Калібр”, це, певно, якісь інші ракети. Теоретично ті ракетні комплекси, які ми маємо, можуть дістати до потрібної мети. Але ці ракети летять над морем, вони не можуть летіти над поверхнею суші, тим більше над горами. Щоб знищувати ці кораблі в морі, потрібні надводні сили. Я вважаю, що ці ракети треба поставити на легкі катери, бо від Одеси до Криму дистанція становить 100-150 морських миль. Тобто можна завдати ударів по цих кораблях як на стартових позиціях, так і використовуючи авіацію. Але поки що у нас такої авіації немає.

Зараз дуже активно можна використовувати дрони, безпілотні апарати. У цьому радіусі вони можуть спрацювати дуже чітко. Теоретично, звісно, ​​можна використовувати підводні човни. Але це дуже серйозний напрямок, і він потребує часу та особливо ресурсів.

— Варто зазначити, що Туреччина закрила свої протоки для військових кораблів, але країна-агресор перекинула через них ракети С-300. Цю інформацію датовано 20 числами серпня. Таким чином, Росія посилила повітряний простір тимчасово окупованого Криму. І тут постає питання: а як тоді зрозуміти зараз політику Ердогана?

— Найімовірніше, росіяни пішли потім шляхом обману. “Спарта-2” це цивільне судно. Я думаю, могло статися так, що вони заявили інший вантаж і воно пройшло. Потім уже з’ясувалося, що вони везли ракетні установки та ракети. Я розібрався б, у чому ситуація і на підставі чого це судно проходило. Якщо вони заявили, що це пускові установки, то, звичайно, очевидно, що цивільне судно використовувалося з військовою метою для того, щоб посилити можливості однієї з країн, тобто Російської Федерації, яка веде агресію.

Після початку бойових дій Туреччина відразу закрила протоку Босфор, і це не дозволило зайти в Чорне море близько 20 кораблів Російської Федерації, включаючи двох крейсерів. Це судна однотипні крейсеру “Москва”, який був знищений у Чорному морі. Там була велика кількість ракетоносців. Це нам зіграло дуже позитивно, тому що вони б просто обстрілювали наше узбережжя в перші 50 днів, коли загалом нам не було чим відповідати.

— У чому складнощі в акваторії Чорного моря, якщо розглядати майбутню деокупацію Криму? Адже Чорноморський флот Російської Федерації дуже величезний, дуже сильний. Ми бачимо це за тим, як запускаються ракети територією всієї території України. Що можна зараз зробити, щоб ці російські кораблі звідти забрати загалом? Чи це неможливо у перспективі на найближчі кілька місяців?

— Використовуючи дипломатичний тиск та економічні санкції, можна змусити Росію до того, щоб вона забрала свої війська. І в принципі, одного разу дипломатичний тиск був продуктивним. Я маю на увазі відкриття гуманітарного зернового коридору. Майже за місяць вдалося вивести із портів Одеси понад 1 мільйон тонн зернових.

Я думаю, що Чорноморський флот справді значно перевершує нас, він має ударні можливості, він може завдавати ударів, хоча зараз ця можливість обмежена, тому що ракетний боєзапас залишився меншим. Вони не можуть виробляти нові ракети через санкції, але вони можуть висадити десант, і вони можуть знову ж таки взяти під контроль, ну, принаймні, північно-західну частину Чорного моря. А ось наші можливості в принципі зараз обмежуються мобільними системами берегової оборони.

Якщо гіпотетично у нас, наприклад, нарощується авіаційна компонента, яка може нести корабельні ракети, це може бути загрозою противнику. Тобто його можна витіснити також. Але, наскільки мені відомо, зараз росіяни починають все активніше використовувати порт Новоросійськ для того, щоб базувати там свої бойові кораблі та підводні човни. До речі, три з чотирьох підводних човнів базуються зараз у Новоросійську, один — у Севастополі, хоча раніше всі вони в основному перебували в Севастополі. Сьогодні з’явилася інформація у ЗМІ, що частина офіцерів штабу Чорноморського флоту переїхала для виконання службових обов’язків до Новоросійська. Тобто вони бояться тих вибухів, які наразі фактично відбуваються у Криму.

— Начебто у президента Туреччини Ердогана чітка позиція щодо Криму та акваторії Чорного моря, а з іншого боку, ми спостерігаємо вкотре якусь гру на двоє воріт.

— Геополітика — це завжди гра захисту своїх воріт. Насамперед кожен захищає свої національні інтереси. Туреччина одна з перших країн, яка чітко висловила свою позицію ще у 2014 році про те, що вона ніколи не визнає окупації Криму та виступає за територіальну цілісність України. Про це президент Ердоган та інші політичні діячі неодноразово говорили.

Ердоган справді хоче якимось чином закінчити війну, не дати розгорітися війні між Україною та Росією у Чорному морі, бо Туреччина зацікавлена ​​в тому, щоб у максимально швидкий термін освоїти та почати видобуток корисних копалин із Чорного моря. Бойові дії можуть їм, звісно, ​​перешкодити. Ну і плюс Туреччина виступає в ролі регіонального лідера та намагається всіма силами показати своє лідерство.

— З одного боку, Ердоган чітко озвучив свою позицію щодо Криму, але водночас не стримує російський флот…

— Що означає, що він не стримує російський флот? Наскільки я розумію, координаційний центр у Стамбулі таки стримує російські кораблі, щоб вони не стріляли, адже вони можуть це зробити дуже просто.

Джерело: FREEДОМ