Центр оборонних стратегій

У Києві стартував Міжнародний форум експертної мережі Кримської платформи: на порядку денному майбутня конфігурація світової безпеки 

Сьогодні, 18 липня, в Києві розпочав роботу Міжнародний форум експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд”. 

Протягом двох днів українські та міжнародні політики та експерти будуть обговорювати майбутню архітектуру безпеки Чорноморського регіону та всього світу, розглядати загрози екології для України та світу, які принесла російська агресії, а також проведуть глибокий аналіз демократичних принципів у контексті післявоєнної Росії, досліджуючи, як демократичні норми, інститути та практики можуть сприяти стабільності, миру та ефективному управлінню в післявоєнний період.

Основна мета заходу — розробити рекомендації щодо практичних кроків, спрямованих на зміцнення безпеки в Україні та світі, а також стимулювати дискусію щодо формування політики стосовно майбутньої стратегії росії.

“Понад 60 організацій, які входять до експертної мережі Кримської платформи, брали участь у підготовці Міжнародного форуму”,

– сказала Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи. 

Захід розпочався з візиту учасників форуму — українців та іноземців — містами та селами Київщини, які найбільше постраждали від агресії росії, аби наочно побачити наслідки воєнних злочинів росіян. 

Також у перший день Форуму відбулася панельна дискусія “Наслідки агресії росії для України та світу”. 

“Ми зібрали багато експертів, які, зможуть дати об’єктивну оцінку наслідкам російської воєнної агресії з екологічного виміру”,

– розповіла Ольга Скрипник.

Експерти обговорили екологічні проблеми на воді, на суші та у повітрі, які виникли через війну, розв’язану росією, та шляхи їх вирішення. 

На думку експертів, екологічні наслідки війни, не можна буде порахувати ще протягом тривалого часу. Однак, потрібно документувати всі воєнні злочини агресора у цій сфері. Також важливо вже сьогодні напрацьовувати рекомендації для українського Уряду та країн-партнерів, та готувати дорожню карту подолання наслідків екологічної катастрофи.  

Моніторити стан довкілля на окупованій території неможливо, окупанти масово мінували метеорологічні станції, – Кримськотатарський ресурсний центр

Про це під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” заявила Світлана Бойченко, провідний науковий співробітник Інституту Геофізики, кліматолог, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», Кримськотатарський ресурсний центр. 

“На окупованих територіях ми не можемо моніторити стан довкілля. З 2014 року  Україна не отримує з Криму метеорологічні дані. З початку повномасштабної агресії в нашій державі також не працюють багато метеорологічних станцій, а частина станцій, які були в окупації виявились зруйнованими чи замінованими. Єдина можливість моніторингу – супутникові знімки”,  – сказала вона. 

За словами експертки, робота артилерії, використання ракет та важкої техніки призводять до забруднення та зміни оптичних характеристик. В результаті військових дій, в атмосфері опиняються окисли азоту, чадний газ та аерозольні домішки, які викликають хімічні процеси та утворення кислотних та чорних дощів.  Коли ці речовини випадають у вигляді опадів – це шкода для людини, атмосфери та навіть техніки. 

Активізація бойових дій, також призводить до росту темпів військової промисловості, яка за своєю природою дуже енергоємна, що своєю чергою призводить до збільшення парникових газів. 

“Найбільше таких газів потрапляє в атмосферу з території росії, США та Європи”, – пояснює експертка. 

Також окремим викликом залишається забруднення атмосфери чадними газами та аерозольними частинками внаслідок великої кількості пожеж.

У Сімферопольському та Феодосійському водосховищах у Криму вода впала на 30-40% – Кримськотатарський ресурсний центр

Територія Криму постійно потребує зволоження. Якщо відрізати цю територію від поставки води з материкової України – це велика проблема для півострова у майбутньому. 

Про це під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” заявила Світлана Бойченко, провідний науковий співробітник Інституту Геофізики, кліматолог, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», Кримськотатарський ресурсний центр. 

“Підрив росіянами Каховської ГЕС – це означає перекриття доступ Криму до води. Ця територія дуже потребує додаткового водопостачання, особливо після кліматичних змін. Вже зараз видно, що на 30-40% впала у Сімферопольському та Феодосійскому водосховищах з 2014 року”, – сказала Світлана Бойченко.

Російські окупанти знищили рекреаційну зону в окупованому Криму – Бакальську косу, – експерт Інституту ботаніки

Про це під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” заявила Соф’я Садогурська, експертка ГО «Екодія», PhD, науковий співробітник, Інститут ботаніки ім. М. Г. Холодного НАНУ

“Російські окупанти проводили незаконний видобуток піску на Бакальській косі, яка знаходиться на північному заході Кримського півострову. Частково коса була пошкоджена і наразі вона представляє собою острів”, – сказала вона. 

За словами експертки, окупований півострів Крим перетворився на воєнну базу окупантів, від дії яких страждає не лише природа півострову, але й морські екосистеми. 

“Мінування акваторій, підводні вибухи, руйнування портової інфраструктури, проникненн інвазійних видів далеко не повний перелік негативного впливу на екологію. Це все фактори забруднення морської акваторії”, – розповіла Соф’я Садогурська. 

Експертка наголошує, коли мова йде про загрози екології – не можна розділяти морську екосистему та прибережну зону – це взаємопов’язано.

У МКП є всі механізми, щоб покарати росію за підрив Каховської ГЕС – Truth Hounds

У Міжнародному кримінальному праві є всі механізми, щоб покарати росію за порушення законів та звичаїв ведення війни. Україна визнала юрисдикцію Міжнародного Кримінального Суду двома деклараціями, відповідно цей Суд може розслідувати всі порушення Римського статуту, які відбувались на території України. 

Про це під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” заявив Микола Юрлов, старший юридичний радник Truth Hounds. 

“Стаття 56 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій якраз і передбачає покарання за такий вид воєнного злочину, як, наприклад, підрив Каховської ГЕС. Ця споруда знаходилась на окупованій території. І  повну відповідальність несуть окупанти. Це вчергове порушення законів та звичаїв ведення війни”, – додав він.

Микола Юрлов зазначив, що в історії світових воєн подібні прецеденти з підривами дамб вже були. Але норма, яка забороняє їхній підрив, з’явилася лише в 1977 році, тобто після таких випадків. А значить, Кремль не зможе розіграти улюблену карту про те, що західні країни собі це дозволяли. 

Юрист наголосив, що важливим аспектом невідворотності покарання є усвідомлення наслідків. В української сторони є багато доказів, коли російські політики прямо розповідали про небезпечність своїх дій: “А за тиждень до катастрофи російський уряд прийняв постанову, якою заборонив проводити розслідування на окупованих територіях, що виступає черговим доказом здійснення ними злочину”.

Організатори Форуму — Експертна мережа Кримської платформи, Кримська правозахисна група та Центр оборонних стратегій.