Центр оборонних стратегій

«Кримський бастіон» – зона забороненого доступу у Чорному морі

Чорне море є одним з найбільш важливих регіонів у реалізації геополітичних планів Росії зі встановлення домінування на пострадянському просторі та протидії силам НАТО в Середземному морі, на Ближньому Сході та у Північній Африці. Росія нарощує сили в Криму, перетворює його на гігантську військову базу на кшталт радянських часів, генерує військову силу для її проєкції поза межі регіону.

Інтенсивна мілітаризація Росією Криму у 2014-2021 роках змінила баланс сил у Чорноморському регіоні на користь РФ. Протягом 7 років незаконної анексії Криму керівництво Збройних Сил Російської Федерації поступово підсилювало свої військово-морські спроможності на Чорному морі. За цей період вони збільшили чисельність новітніх кораблів і суден забезпечення у регіоні на тридцять одиниць, що набагато більше ніж на Балтійському та Північному флотах. Такі темпи введення до складу ЧФ нових кораблів дозволять наростити сумарні ударні спроможності російських надводних угруповань на Чорному морі. Крім того, протягом останніх трьох років Росія опанувала передислокування до Криму своїх кораблів з Північного, Балтійського та Каспійського морів, що додатково підсилює її спроможності в регіоні.

Як показано в цьому дослідженні, Крим знову набуває рис гігантської військової бази часів СРСР, сили якої спрямовані проти НАТО і окремих членів Альянсу, в першу чергу проти США та Великої Британії.