Центр оборонних стратегій

Проблеми безпеки та свободи судноплавства в Чорному й Азовському морях

Росія є ревізіоністською потугою, котра на практиці не виявляє схильності до встановлення «стабільних і передбачуваних відносин» із США, адже виступає проти підтримуваного ними ліберального світоустрою. Москва також здійснює підривну діяльність проти ЄС – іншого свого опонента, що заважає їй відновити домінантний вплив на європейському континенті.

Це дослідження спрямовано на узагальнення «карти бойових дій» і пошук можливих методів протидії агресивній політиці, що підриває глобальний принцип свободи морів. Дотепер в України залишаються невиконаними власні «домашні завдання», але це не означає, що лише після їх виконання слід приступати до більшої взаємодії з країнами регіону та з-поза нього.

Свобода судноплавства є універсальним принципом і цінністю, у збереженні якої зацікавлена переважна більшість членів міжнародної спільноти. Саме тому Україна має більш активно залучати міжнародних партнерів до протидії політиці Росії з перешкоджання свободі судноплавства та іншим шкідливим і небезпечним діям. Неможливо забезпечувати збереження свободи судноплавства у Східній півкулі, коли не кидають виклик його порушникам у Західній.