Чорне і Середземне моря є життєво важливим районом для Росії у всіх аспектах її геополітичних амбіцій. Росія традиційно реалізує ці амбіції з наголосом на військових засобах. Участь Росії в чисельних війнах протягом останніх кількох століть це чітко підтверджує. Так само, відразу після розпаду СРСР Росія розпочала реалізацію своєї стратегії щодо відновлення контролю над колишніми радянськими республіками. Кульмінацією цього стала російська окупація Криму в 2014 році – перший випадок силової зміни кордонів в Європі після Другої світової війни. Інтерес Росії до півострова був насамперед пов’язаний із можливістю відновлення на півострові величезної військової бази. Росія ставить собі за мету гарантований військовий контроль над півостровом і морським середовищем навколо нього, а також відновлення колишньої військової гегемонії СРСР у Чорноморському регіоні та за його межами.
Військовий сценарій дій у Середземному морі описує потенційну імплементацію геополітичних інтересів Кремля в регіоні у військово-морській сфері, зокрема з метою стримування сил НАТО в регіоні. Цей сценарій також передбачає підтримку Росією вигідних для неї заморожених конфліктів на Близькому Сході та в Північній Африці.
Це дослідження має на меті полегшити візуалізацію військових амбіцій Росії та надати окремі пропозиції щодо протидії ним як владі України, так і її партнерам. Розуміння можливостей і намірів Росії допоможе Україні, її країнам-партнерам та НАТО у розробці своїх оборонних стратегій та координації спільних зусиль.